Člověk a Víra - Noc kostelů Člověk a Víra - ostatky Člověk a Víra - Kopeček Člověk a Víra - žehnání pramenů Člověk a Víra - velký pátek Člověk a Víra - svěcení olejů Člověk a Víra - svěcení Člověk a Víra - křížová cesta Člověk a Víra - výstava Člověk a Víra - family

Doświadczenie duchowe, fotografia wysokiej jakości, rozwój osobisty

HP - Dary blok

„Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.“
Mt 5, 16
IBAN: CZ3755000000000000707938
SWIFT (BIC): RZBCCZPP

Drodzy Przyjaciele, jeśli przyjrzymy się historii, zobaczymy, że po początkowych obawach Kościół zaczął wykorzystywać sztukę do opieki duszpasterskiej i ewangelizacji. Mozaiki, które do dziś zapierają dech w piersiach, przepiękne średniowieczne obrazy i rzeźby obrazujące całe historie biblijne przed analfabetami, najwięksi artyści w służbie Bogu i Kościołowi - dziś to wszystko przyjmujemy jako coś oczywistego.

Kościół musi jednak także nauczyć się nadążać za nowymi technologiami; tak jak zaadoptował film czy telewizję, teraz korzysta z internetu i mediów społecznościowych. Nadal obraz wciąż pozostaje tym, co przemawia do ludzi. Obecnie nie jest on już długo i starannie wykonywanym misternym dziełem sztuki. Jedną z jego odmian jest fotografia.

Fotografia nie jest tu długo – od ponad stu lat, a mimo to przeszła ciekawy rozwój. Najpierw chwyta, utrwala chwilę. Przybliża wydarzenia z drugiego końca świata na duże odległości. Jest czarno-biała, w końcu kolorowa, cyfrowa, ale z pewnością ciekawe jest to, że w fotografice artystycznej wielu twórców powraca dziś do klasycznej fotografii czarno-białej.

Ta strona internetowa oferuje nie tylko przedstawienie uchwyconej chwili, ale także przybliżenie piękna i radości tworzenia. Może też dobrze posłużyć przekazaniu podstawowego przesłania Ewangelii, ukazaniu życia Kościoła, przyjrzeniu się bliżej tam, gdzie wielu się nie odważy. Pragnąłbym, aby wszyscy odwiedzający tę stronę nie traktowali umieszczonych tu zdjęć tylko jako suchą informację, czy oceniali jedynie ich wykonanie, ale także odczytali je jako przesłanie do ludzi, którzy chcą zobaczyć.

Dominik kardynał Duka
Emerytowany Arcybiskup Pragi i Prymas Czech